و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

دستوراتی که در الواح به موسی نبی داده شد دقیقا شامل چه مواردی است؟

+1 امتیاز
آیا متونی که بر روی الواح ثبت بوده و به حضرت موسی جهت اجرا داده شده است بخش مشخصی از تورات است؟
سوال شده بهمن 29, 1393 در تورات و عهدعتیق بوسیله ی سعید (9,580 امتیاز)
برچسب گذاری دوباره بهمن 29, 1393 بوسیله ی سعید

1 پاسخ

+1 امتیاز

در تورات ذکر نشده که محتوای الواح دقیقا چه بخشی از تورات امروزی پیش روی ماست. عبارت לחת העדת (لوخوت هاعدت) موجود در آیه ذیل نیز به عملکرد شهادتی و آیتی الواح از جانب الله اشاره دارد:

 و چون گفتگو را با موسی در کوه سینا به پایان برد، دو لوح شهادت، یعنی دو لوح سنگ مرقوم به انگشت یهوه را به وی داد (تورات صحیفه خروج فصل 31 آیه 18)

لازم به ذکر است که موسی پس از نزول از کوه سینا و از عصبانیت از اتخاذ گوساله سامری توسط بنی اسرائیل، این الواح را شکاند ! و مطابق تورات و قرآن یهوه در نسخه ای جدید الواح جدیدی را برای موسی نگارش نمود.

برخی ادعا می کنند که الواح شامل ده فرمان بوده که این از برداشت غلط از عبارت עשרת הדברים (عشرت هادوریم) نشات می گیرد. اول اینکه عبارت مربوطه به معنای "دوایر دهگانه" است (یعنی ده حوزه و دایره) و در اصل سرتیتر و مدخلی به مابقی احکام تورات مقدس است. مثلا احکام مربوط به خوردنیها در این اصطلاحا ده فرمان موجود نیست! پس این تصور که یک انسان بصرف رعایت فقط ده فرمان می تواند به رستگاری برسد از کم اطلاعی آن مدعیان خبر می دهد. 

پس بطور قطعی نمی توان ادعا کرد که محتوای الواح دقیقا چه بخشی از تورات امروز می باشد. 

پاسخ داده شده بهمن 30, 1393 بوسیله ی admin (94,080 امتیاز)
...