و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

آیا زبان کتب من قبل مثل قران عربی مبین است؟

+1 امتیاز
ایا ایه ای در کتب من قبل وجودد دارد مبنی بر اینکه فرموده باشد زبان این کتب عربی مبین است؟ با تشکر
سوال شده اردیبهشت 3, 1394 در تورات و عهدعتیق بوسیله ی shayna (550 امتیاز)

1 پاسخ

+1 امتیاز

عربی به معنای "آشکار" و "عریان" است و عربی مبین دلالت به زبانی دارد که هم آشکار است و هم در بین گذارنده (یعنی همه چیز را برای مخاطبش بازگو می کند). این تصور که عربی زبان قومی خاص است، اشتباه و ناشی از عقاید نژادپراستانه برخی اقوام است. بلکه واژۀ عربی وجه تسمیه کلام الله است. دقت کنید که در قرآن عملکرد زبان "آشکار و در میان گذارنده" تشریح شده است:

وَمِن قَبْلِهِ كِتَابُ مُوسَىٰ إِمَامًا وَرَحْمَةً وَهَٰذَا كِتَابٌ مُّصَدِّقٌ لِّسَانًا عَرَبِيًّا لِّيُنذِرَ الَّذِينَ ظَلَمُوا وَبُشْرَىٰ لِلْمُحْسِنِينَ ﴿الأحقاف: ١٢﴾

و پیش از آن، کتاب موسی که پیشوا و رحمت بود (نشانه‌های آن را بیان کرده)، و این کتاب هماهنگ با نشانه‌های تورات است در حالی که به زبانی گویاست، تا ظالمان را بیم دهد و برای نیکوکاران بشارتی باشد!

پس عملکرد زبان آشکار (عربی) و در میان گذارنده (مبین)، آن است که ظالمان را بیم دهد و بشارت باشد و باعث فطانت و حکمت است. 

در آیات متعدد تورات و انجیل به آشکار بودن و صریح بودن و در میان گذار بودن کلام اشاره شده، اما به مانند قرآن، هیچ آیه ای زبان تورات یا انجیل را به زبان قوم خاصی نسبت نداده است. 

پاسخ داده شده اردیبهشت 8, 1394 بوسیله ی admin (93,960 امتیاز)
میشه چند ایه از تورات و انجیل بیارید که به عربی بودن تورات و انجیل اشاره کرده باشد؟
به فراز ذیل از زبور بعنوان مثال دقت کنید که شریعت، شهادات، فرایض واوامر الهی را روشن و مایع رستگاری انسان برشمرده است:

شریعت خداوند کامل است و جان رابرمی گرداند؛ شهادات خداوند امین است و جاهل را حکیم می‌گرداند. 8 فرایض خداوند راست است و دل را شاد می‌سازد. امر خداوند پاک است و چشم را روشن می‌کند. 9 ترس خداوند طاهراست و ثابت تا ابدالاباد. احکام خداوند حق وتمام عدل است. 10 از طلا مرغوب تر و از زرخالص بسیار. از شهد شیرینتر و از قطرات شانه عسل. 11 بنده تو نیز از آنها متنبه می‌شود، و درحفظ آنها ثواب عظیمی است. (زبور فصل 19 آیات 7 الی 11)
...