و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

آیا وَاتَّخِذُواْ مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّى یعنی از مقام ابراهیم نماز خواندن را یاد بگیریم؟

+2 امتیاز
بسم الله الرحمن الرحیم.

سلام.

عده ای میگویند این بخش از آیه ی 125 سوره ی بقره یعنی اینکه شما باید از مقام ابراهیم نماز خواندن را یاد بگیرید... مثلاً مقام ابراهیم در کعبه هست و ما باید نمازمان را از انجا بگیریم وَاتَّخِذُواْ مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّى پس هرطور که عرب انجا نماز میگذارد نماز درستی است و ما باید مانند آنان نماز بخوانیم.

آیا واقعاً چنین است؟
سوال شده خرداد 29, 1394 در عمومی بوسیله ی hamishebahar (13,370 امتیاز)

1 پاسخ

+2 امتیاز

خیر.

اولا طرح چنین ادعایی توسط برخی افراد به معنای تبعیت کردن از سنت و سیره اعراب بجای کلام الله است که این چنین ادعایی را سراپا باطل می نماید. 

ثانیا معنای آیه 125 سوره بقره از قرار ذیل است:

وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَيْتَ مَثَابَةً لِّلنَّاسِ وَأَمْنًا وَاتَّخِذُوا مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّى ...... ﴿البقرة: ١٢٥﴾

و هنگامیکه آن خانه را قرار دادیم بازگشتگاهی برای مردم و محلی امن و (اینکه) از منزلگاه ابراهیم محلی برای عبادت اتخاذ کنید

در آیات تورات به این منزلگاه نیز مقام (המקום = هامقوم) گفته شده است:

پس، از جنوب، طی منازل کرده، به بیت ئیل آمد، بدانجایی که خیمه‌اش در ابتدا بود، در میان بیت ئیل و عای، به مقام آن مذبحی که اول بنانهاده بود، و در آنجا ابرام نام یهوه را خواند (تورات صحیفه پیدایش فصل 13 آیات 3 و 4)

پس منظور از اتخذوا من مقام ابراهیم مصلی همان فرمان ساخته شدن کلیت مسجدالحرام به ابراهیم و اسمعیل و اسحاق و یعقوب و دیگر انبیاء است و هیچ ربطی به صلات شیعه و سنی ساخته شده ندارد. 

پاسخ داده شده خرداد 30, 1394 بوسیله ی admin (94,080 امتیاز)
...