و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

تقویم برجی را به تفصیل شرح دهید

+2 امتیاز
با عرض سلام دوست عزیز, پست های قبل را با دقت مطالعه کردم اما هنوز یک سوال موجود است. شما که میگویید تقویم برجی کبیسه ندارد. آیا ممکن است تفصیلا شرح دهید چگونه محاسبه میگردد؟ نه با همان اصطلاحات قبلی بلکه دقیقتر زیرا منبعی در این رابطه نیافتم. آیا این تقویم ۳۵۶ روز ۲۴ ساعته دقیق است؟ و یا کبیسه گیری میشود. تا آنجا که من میدانم دقیق ترین تقویم جهان جلالی است که با کبیسه گیری هر ۱۰۰۰۰ سال یک ثانیه اشتباه دارد
سوال شده مرداد 5, 1394 در کلی و عمومی بوسیله ی Adib.npm (380 امتیاز)

1 پاسخ

+2 امتیاز

با سلام. 

کبیسه گیری محاسبه ای نسبی است. مثلا می گویند تقویم قمری حدود یازده روز کبیسه دارد که پس از گذشت هر سه سال یک ماه برای جبران آن بدان اضافه می کنند (ماه سیزدهم). این جبران مآفات برای منطبق کردن تقویم قمری با مبداء ایده آل حرکت خورشید در بروج دایره البروج است. تقویم شمسی جلالی نیز تقویمی است که دارای چند ساعت کبیسه است. پس نکته اینجاست که محاسبه کبیسه بر اساس یک مبداء ایده آل صورت می پذیرد اما هیچ وقت از آن مبداء ایده آل سخنی به میان نیامده است.

آن مبداء ایده آل همان حرکت خورشید در دایره البروج است که از روز مقدم (روز طلوع خورشید از شرق مطلق) محاسبه می گردد.

در تقویم شمسی طول ماه ها ثابت است در حالیکه مدت زمان حضور خورشید در هر برج از بروج دایره البروج مختلف و متغیر می باشد. برای همین است که طراحان تقویم شمسی اقدام به نرمالایز نمودن طول ماه های آن نمودند (همسان سازی طول ماه های سال) تا برای امور مالیات و نظامی و حکومت داری قابل استفاده باشد. 

پس تنها تقویم بدون کبیسه تقویمی است که در طاق آسمان قرار گرفته است. 

 

پاسخ داده شده مرداد 5, 1394 بوسیله ی admin (94,100 امتیاز)
...