و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

سوالاتی پیرامون ترکیب ماملکت ایمانکم

+1 امتیاز
سلام علیکم
با خواندن دوپست موجودراجع به ترکیب ماملکت ایمانکم وماملکت ایمانهن سوالاتی ذهنم را درگیر کرده است
۱-ایمان در این ترکیبات جمع کلمه یمین است یا به معنای عهدوپیمان وسوگند میباشد؟ ومعنای دقیق این کلمه چیست؟؟؟
۲- آیا این ترکیب به ترکیب موجوددر سوره احزاب  آیه ۵۰ربطی دارد؟؟؟؟
یعنی ماملکت یمینک به ماملکت ایمانکم ربط دارد؟؟؟
اگر اینطورباشد ایمان به معنای قدرت میشود و ماملکت ایمانکم به معنای کسانی میشودکه با قدرت تصرف شده اندیعنی اسیران جنگی.
۳-فاعل این ترکیبات کلمه ایمان است یا کلمه ما؟؟
۴-در اکثر آیاتی که این ترکیب به کار رفته است منظور کسانی هستندکه زیردست مسلمین هستند مانند آیه ۳۳سوره نور که الله به مسلمین دستور میدهد که پیشنهاد. این افراد. زیردست مبنی برتنظیم قرارداد آزادی را بپذیرندو آنها را به زنا وادارنکنندیعنی نوعی حالت برده فرم دارند
یا آیه ۳۶سوره نسا که الله دستور میدهد. به آنها احسان کنید یا آیه ۷۱سوره نحل که این افراد را تابع وزیردست مسلمین میداند آیاتی مانند۲۵سوره نسا یا ۲۸سوره روم نیزدقیقا اینگونه اند یعنی به کنیزوبرده اشاره میکند
۵-ازطرفی درآیه ۳۲سوره نور ازبردگان و. کنیزان با واژه های عبادکم و أماعکم یاد شده است آیا میان این واژگان و ماملکت ایمانکم تفاوتی موجود است؟؟؟
۶- جایی فرمودید به معنای نامزدنیز میتواند باشد این در. صورتی درست است که ایمان به عهدوپیمان معنی شود ودر هیچ یک از موارد بالا معنی نامزد اتخاذ نمیشود زیرا تقریبا درهمه آیات مفهوم زیر.دست بودن وتابع بودن این افراد. نهفته شده است.
۷-درپستی فرمودید نمونه ای از این ماملکت ایمانکم ها درآیه ۱۰سوره ممتحنه آمده است که زنانی هستندکه با پای خودخودازجبهه کفار به مسلمین می پیوندند اگراین فرض درست باشد منطقی نیست که آنها جزو ماملکت ایمانکم زیردست محسوب شوند واز حقوق زنان آزاد برخوردار نباشند. اگر هم قرار جزو ایمانهم ها قرارگیرند میتوانستند درزمره الذین عقدت ایمانکم ها قرار گیرند که در آیه۳۳سوره نسا نیز ازاین ترکیب استفاده شده است.
۸- خلاصه که معنای حقیقی این ترکیب چیست
پوزش بابت تعدد سوالات
سوال شده 9 مهر 1396 در عمومی بوسیله ی saeid (2,200 امتیاز)

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

...