و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

اگر شیاطین مامور الله هستند،چرا درقیامت راهی جهنم میشوند؟

+4 امتیاز

آیاخداوند ماموریت اغوای انسانها را به شیاطین میدهد وسپس درقیامت آنها را بخاطر همین کار عذاب میکند؟ علت جهنمی شدن شیاطین چیست؟

لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنكَ وَمِمَّن تَبِعَكَ مِنْهُمْ أَجْمَعِينَ (ص:85) 
که دوزخ را از تو و همه کسانی که از تو پيروی کنند انباشته خواهم کرد.

سوال شده آذر 28, 1397 در شبهات و صحت متن مقدس بوسیله ی saeid (7,150 امتیاز)
ویرایش شده آذر 28, 1397 بوسیله ی saeid

1 پاسخ

+1 امتیاز

مطابق فرموده قرآن شیاطین از جنس، جن می باشند:

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ كَانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَفَتَتَّخِذُونَهُ وَذُرِّيَّتَهُ أَوْلِيَاءَ مِن دُونِي وَهُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمِينَ بَدَلًا ﴿الكهف: ٥٠﴾

و [ياد كن‌] هنگامى را كه به فرشتگان گفتيم: «آدم را سجده كنيد،» پس [همه‌] -جز ابليس- سجده كردند، كه از جن بود و از فرمان پروردگارش سرپيچيد. آيا [با اين حال،] او و نسلش را به جاى من دوستان خود مى‌گيريد، و حال آنكه آنها دشمن شمايند؟ و چه بد جانشينانى براى ستمگرانند.

همچنین مد نظر بگیرید که مطابق آیه فوق جنیان و بالنتیجه شیاطین، دارای اراده و اختیار و حق انتخاب هستند. برخی کافر می باشند و برخی صالح. این مهم در آیه ذیل نیز اشاره شده است:

وَأَنَّا مِنَّا الْمُسْلِمُونَ وَمِنَّا الْقَاسِطُونَ فَمَنْ أَسْلَمَ فَأُولَٰئِكَ تَحَرَّوْا رَشَدًا ﴿الجن: ١٤﴾

و از ميان ما برخى مسلمان و برخى از ما منحرفند: پس كسانى كه به فرمانند، آنان در جستجوى راه درستند،

نتیجه

شیاطین از جنس جن هستند و مانند همه جنیان دارای اختیار و حق انتخاب می باشند. علت جهنمی شدن ایشان، کافرشدن به هدایت است. لیکن مطابق آیات قرآن آن گروهی از ایشان که ایمان بیاورند و عمل صالح انجام دهند هدایت شده و به فردوس می روند. اما آن گروه که به کلام الهی کافر شوند، جزو شیاطین می گردند که یکی از عملکردهایی که خداوند برای آن گروه کافر مدنظر گرفته است، اغواء انسانها است. 

پس بر اساس آیات ملاحظه شد که خداوند ایشان را "محکوم" و "مجبور" به گمراهی نکرده، بلکه انتخابی است که خود تن بدان داده اند. 

پاسخ داده شده 19 دی 1397 بوسیله ی admin (96,030 امتیاز)
او گفت: «پس کلام خداوند را بشنو: من خداوند را بر کرسی خود نشسته دیدم و تمامی لشکر آسمان نزد وی به طرف راست و چپ ایستاده بودند. 20 و خداوند گفت: کیست که اخاب را اغوا نماید تا به راموت جلعاد برآمده، بیفتد. و یکی به اینطور سخن راند و دیگری به آنطور تکلم نمود. 21 و آن روح بیرون آمده، به حضور خداوند بایستاد و گفت: من او رااغوا می‌کنم. 22 و خداوند وی را گفت: به چه چیز؟ او جواب داد که من بیرون می‌روم و در دهان جمیع انبیایش روح کاذب خواهم بود. او گفت: وی را اغوا خواهی کرد و خواهی توانست. پس برو و چنین بکن. 23 پس الان خداوند روحی کاذب در دهان جمیع این انبیای تو گذاشته است وخداوند درباره تو سخن بد گفته است.» (صحیفه اول پادشاهان فصل 22 آیات 19 تا 23)

منظوراز روح درآیات بالا که جزو لشکریان آسمان هم هست یکی ازشیاطین است یا فرشتگان؟
آیه فرموده "הרוח" که ترجمه آن می شود "آن روح" و منظور از روح، یک موجود دارای طریقت است که به اذن الله آن طریق را پیاده سازی میکند. آیه نفرموده که این شیطان بوده! اما با توجه به معنای کلمه "ملئکه" (که به هر موجودی که به او در مسیری تسلط داده شده) ، بنظر می رسد که بکار بردن لفظ ملئکه برای روح ذکر شده در این آیه درست باشد.
...