و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

آیا نذورات و طعامی که نام غیر الله بر آن منتصب گردیده را می توان خورد؟

+2 امتیاز

آیا غذایی که نام غیرالله بر آن برده شده باشد را می توان خورد؟ 

سوال شده اردیبهشت 11, 1393 در حلال و حرام بوسیله ی عبدالله (11,950 امتیاز)

1 پاسخ

+1 امتیاز

بر اساس نص صریح قرآن مبین طعام و نذوراتی که نام غیر الله بر آن منتصب گردیده حرام است و  مصداق عینی شرک به الله و خروج از دایره توحید و اسلامیت است:

*** إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ  فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ ﴿البقرة: ١٧٣﴾:جز این نیست که  مردار و خون و گوشت خوك و آنچه را که نام غیر الله بر آن نصب شده، بر شما حرام گردانيده است. [ولى‌] كسى كه [براى حفظ جان خود به خوردن آنها] ناچار شود، در صورتى كه ستمگر و متجاوز نباشد بر او گناهى نيست، زيرا الله آمرزنده و مهربان است.

*** وَلَا تَأْكُلُوا مِمَّا لَمْ يُذْكَرِ اسْمُ اللَّهِ عَلَيْهِ وَإِنَّهُ لَفِسْقٌ وَإِنَّ الشَّيَاطِينَ لَيُوحُونَ إِلَىٰ أَوْلِيَائِهِمْ لِيُجَادِلُوكُمْ وَإِنْ أَطَعْتُمُوهُمْ إِنَّكُمْ لَمُشْرِكُونَ ﴿الأنعام: ١٢١﴾:و از آنچه نام الله بر آن برده نشده است مخوريد، چرا كه آن قطعاً نافرمانى است. و در حقيقت، شيطانها به دوستان خود وسوسه مى‌كنند تا با شما ستيزه نمايند. و اگر اطاعتشان كنيد قطعاً شما هم مشركيد

پاسخ داده شده اردیبهشت 11, 1393 بوسیله ی admin (95,970 امتیاز)
...